Najpopularniejsze stereotypy o alkoholach

Mowa tu o konkretnych trunkach, a nie o alkoholu ogólnie – skąd bierze się pewien prestiż niektórych z nich, a skąd niezbyt dobra opinia o innych? Czy stereotypy mogą się zmieniać?

Luksus dla nielicznych

Whisky nie ma w Polsce jednoznacznego wizerunku. Niektórym kojarzy się niemile z “wódką na myszach”, dla innych jest to element życia eleganckiego, bogatego, a sam trunek to synonim luksusu dostępny tylko dla nielicznych. Taki stan rzeczy być może wziął się ze specyficznego smaku oraz dość wysokiej ceny tego alkoholu. Przez to faktycznie może nie być dostępna dla każdego. Znawcy tłumaczą, że wystarczy zrozumieć, w jaki sposób produkowana jest dobra whisky, aby docenić jej jakość i zaakceptować cenę. Jednak nie zmienia to faktu, że nie każdy może sobie na taki alkohol pozwolić.

Towarzysz ważnych okazji

A także element relaksu i babskich spotkań – oczywiście chodzi o wino. Zwykle kojarzy się nam z elegancją, kulturą i ważnymi wydarzeniami, takimi jak zaręczyny czy duże, eleganckie bale. Wino jest dostępne dla każdego, niezależnie od zasobności portfela – dobry trunek można kupić w niezbyt wygórowanej cenie. Jak zawsze jednak, im lepsze, bardziej luksusowe wino, tym więcej trzeba za nie zapłacić. Wino pojawia się często (szczególnie u kobiet) na spotkaniach z przyjaciółkami, podczas wieczornego relaksu przy książce lub na specjalne okazje. Wino to także pewna kultura picia, wywodząca się z krajów śródziemnomorskich. Negatywne skojarzenia może budzić jedynie “tanie wino”, spożywane np. przez niektóre grupy subkulturowe.

Napój dla kibiców

Piwo jest bardzo popularnym alkoholem w naszym kraju. Choć w ostatnich latach kultura picia piwa nabiera nieco innego sensu (lokalne browary, piwa rzemieślnicze), wciąż dla wielu jest to tylko jasnożółty płyn, który idealnie pasuje do oglądania meczu piłki nożnej lub wyjścia z kolegami na miasto. Budzi również skojarzenia z agresją – pijani kibice, awanturujący się goście pubów, w końcu próbujący ich uspokoić ochroniarze, policja i środki przymusu bezpośredniego. Niektórzy ludzie twierdzą, że piwo to nie alkohol. Oczywiście jest to stwierdzenie żartobliwe i nawiązuje do procentowej zawartości alkoholu, która jest faktycznie niewielka w porównaniu np. z wódką.

Idealna do toastów

Jak urodziny i toasty, to tylko wódka. “Kieliszeczek” tego alkoholu kojarzony jest głównie z imprezami, takimi jak urodziny, ale także dużymi wydarzeniami, jak wieczory kawalerskie i wesela. Imprezy zakrapiane wódką często kończą się tak, że któryś z gości traci nad sobą kontrolę, staje się agresywny i inni muszą go uspokajać – wódka to mocny alkohol i łatwo wypić za dużo. Trafić możemy także na agresywnego człowieka pod wpływem praktycznie w każdym klubie. W takich sytuacjach niezbędne mogą okazać się np. gazy obronne. Ranking gazów pieprzowych podpowie nam, który warto kupić do obrony przed napastnikiem pod wpływem alkoholu.