Każdy może spróbować swoich sił jako kiper

Wiadomo, że o gustach się nie dyskutuje i każdy z nas może lubić coś innego. To samo tyczy się także spożywanych trunków. Znajdziemy bez przeszkód miłośników piwa, koneserów whiskey, koniaków czy win. A samych win są tysiące. Trunek ten sprzedawany jest w różnych odmianach, jego smak zależy od szczepu winogron, od regionu z którego pochodzi, od czasu leżakowania, a nawet od jakości korka, jakim butelka przez wiele lat była zamknięta. Jak więc dowiedzieć się o winie jak najwięcej zanim wydamy na nie pieniądze?

Nie pij, ale degustuj

degustator-winaNajprostszą odpowiedzią na to pytanie jest: pić, degustować. Degustować, czyli popijać w skupieniu, oceniając nie tylko smak wina, ale także jego barwę, zapach, klarowność, bukiet. Bukiet to cały zespół cech trunku, który rozwija się w okresie leżakowania, dojrzewania wina i decyduje o tym, czy jest to wino wyjątkowe, czy też nie ma cech wyróżniających go wśród innych win stojących na półce. Aby degustować wino trzeba używać wszystkich zmysłów, przede wszystkim wzroku, smaku, węchu. Degustatorzy posługują się nawet specjalnymi kieliszkami i szklankami z cienkiego kryształu, które pozwalają na lepszą ocenę barwy wina. Żeby degustować, nie trzeba być jednak zawodowym kiperem. Smakować wino można w domu, wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Jak smakować wino?

Do kieliszka nalać należy tylko odrobinę wina, by móc przyjrzeć się jego barwie. Naczyniem należy zakręcić, by wino zaczęło wirować, dzięki czemu ścianki kieliszka zwilżą się a aromat rozejdzie. Poczujemy wtedy bukiet wina. Możemy spróbować też zmoczyć koniec języka, by poznać gęstość wina, jego słodycz i stężenie alkoholu. Dopiero teraz można nabrać wina do ust i chwilę przytrzymać go w jamie ustnej zanim połkniemy. Podczas tych czynności należy głęboko oddychać. Oczywiście przeciętny konsument nie określi po jednym łyku wina, z jakiego rocznika ono jest, z jakiego szczepu. Wytrawny kiper potrafi nawet określić, na którym stoku winogrona dojrzewały, jednak sama przyjemność z poznawania wina może okazać się wstępem do nowej pasji.