Dlaczego dobre wino sporo kosztuje?

Kulturę picia alkoholu ocenia się także według danych spożycia win. W naszym kraju przez długie lata królowały mocne trunki, takie jak wódka, lub wzmacniane, najniższej jakości wina. Obecnie przodują piwa, także lekkie, z aromatem owocowym oraz wina. Przeciętny Polak jednak nie wydaje na wino więcej niż 20-30 zł, tymczasem czasami warto zainwestować więcej, by poczuć smak prawdziwego, wręcz arystokratycznego wina.

Szczepy szlachetnych winorośli

winoroslW krajach, w których produkcja wina na bardzo bogatą tradycję wyróżnia się też kilka win markowych, spełniających bardzo surowe wymagania. Często posiadają one zastrzeżone nazwy. Są też wina popularne, które nie są objęte tak ostrą kontrolą jakości. Na etykietach tych pierwszych bardzo często możemy odczytać nazwę szczepu winogron, z których zostały wyprodukowane. Najszlachetniejsze z nich to Riesling, Chardonnay, Gewurztraminer, Sauvignon Blanc, Muscat. Wino z takiego szczepu będzie zdecydowanie droższe od innych, ale jednocześnie wyjątkowo dobre. Szlachetne szczepy winogron czerwonych to Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Merlot, Cabernet Franc, Syrah. Co prawda z każdego szczepu producenci potrafią uzyskać różne rodzaje win, jednak będą one miały zbliżone właściwości. Co ciekawe, producenci rzadko produkują wino na bazie winogron tylko z jednego szczepu. Zwykle mieszają różne rodzaje winorośli, a ich umiejętne łączenie przekłada się na znakomity smak i aromat gotowego trunku.

Warto wiedzieć, że winorośl to roślina, która rośnie do 50 lat, a im starsza tym rodzi lepsze owoce. Producent win może jednak na etykiecie podawać nazwę szczepu dopiero, gdy dana roślina owocowała po czterech latach.

Wybór win jest ogromny

winnicaOferta win w sklepach, zwłaszcza tych wyspecjalizowanych, a takich powstaje coraz więcej, wciąż się powiększa. Na półkach nie znajdziemy już tylko win francuskich, niemieckich, hiszpańskich, portugalskich czy włoskich, ale także gruzińskie czy z krajów Ameryki Południowej albo Stanów Zjednoczonych. Popularne są także polskie wina z regionu Zielonej Góry. Jeśli nie mamy szerokiej wiedzy na temat win, warto po prostu spytać sprzedawcę i próbować różnych trunków. Można także zapisać się na kursy, podczas których zdobywa się nie tylko wiedzę teoretyczną, ale można spróbować wielu gatunków win.