Dlaczego butelka wina pasuje do damskiej dłoni?

Wiele osób ma podstawową wiedzę na temat win. Wiemy, że są wina czerwone, białe i różowe, wina słodkie i wytrawne, wina musujące czy dodatkowo alkoholizowane. Wiadomo powszechnie, że wino zamknięte naturalnym korkiem jest lepsze od tego zamykanego na zakrętkę lub kawałek plastiku. Jednak czy wiemy, że producenci win mają też swoje butelki, które znawcom na pierwszy rzut oka mówią o zawartości i jakości wlanego do niej trunku?

Po butelce je poznacie

Pewne rodzaje wina mają typowe butelki. Gdy zobaczymy je w sklepie nie musimy już dokładnie wczytywać się w symbole na etykiecie. Jest więc „bordówka”, czyli biała lub zielona butelka o pojemności 750 ml przeznaczona do win bordoskich. Jest ona najczęściej spotykana w sklepach. Na pewno każdy widział też „tokajkówkę”, czyli kulistą, półlitrową butelkę do węgierskiego tokaju. Butelka „reńska” jest wydłużona, ma pojemność 720 ml. Brązowa służy do przechowywania win reńskich, a zielona – alzackich. Do szampanów i win musujących są zielone butelki o grubych ściankach i pojemności 800 ml. Włoskie chianti przechowywane jest w kulistej butli mieszczącej 700 ml płynu, a do porto czy sherry, czyli słodkich win południowych jest „szatreska”, czyli zielona, cylindryczna butelka o pojemności 650-700 ml.

Zgrabna i poręczna

Co ciekawe, producenci win zauważyli, że wśród ich wytrawnych klientów jest coraz więcej pań, a te z kolei kupując wino często kierują się wyglądem i estetyką wykonania butelki. Ładna butelka to także swoiste opakowanie prezentu, jakim może być wino, z związku z tym trunek ten jest często sprzedawany w bardzo wyszukanych szkłach. Dla kobiet ważna jest też poręczność, dlatego coraz więcej butelek ma kształt węższy niż dotychczas używane. Dla kobiet, które mają drobniejsze dłonie niż mężczyźni jest to niezwykle ważne, bo łatwiej taką wziąć do ręki.

A może wino w prezencie?

Jak już wspomnieliśmy, wino to świetny podarunek na każdą okazję. Wręczamy je, gdy przychodzimy do kogoś w odwiedziny, czy też z okazji rodzinnej uroczystości. Trunki więc są dostępne nie tylko w estetycznej butelce, ale także dodatkowo zamykane w drewnianych pudełkach, na których widnieją często ręcznie malowane obrazki.