Alkohole na różne okazje – jaki trunek wybrać?

Wiele radosnych okazji wymaga uczczenia lampką dobrego alkoholu. Zasady dobrego zachowania wymagają, aby rozróżniać rodzaje trunków, które podaje się w określonych sytuacjach. Nasz krótki poradnik je przybliży i pomoże odnaleźć się podczas każdej uroczystości.

Zasady i tradycje

Inne standardy w wyborze alkoholu stosuje się z okazji wydarzeń rozrywkowych, a inne z rodzinnych; kluczem do sukcesu jest niepomylenie jednych z drugimi. Rodzinne uroczystości wymagają większego stonowania i bardziej przemyślanego doboru napojów. Czasy, gdy za uniwersalny trunek na wszystkie okazje uważało się wódkę bezpowrotnie minęły. Wraz z otworzeniem granic i zmianami ustrojowymi z początku lat dziewięćdziesiątych społeczeństwo zasmakowało w innych alkoholach. Czy warto zatem podawać wszystkie, do wybory gości? Niekoniecznie; aby właściwie dobrać alkohol do sytuacji radzimy przemyśleć:

  • miejsce, w którym odbywa się uroczystość – jeśli to spotkanie pod gołym niebem i ma być z założenia luźne nie warto przynosić na nie wykwintnych alkoholi jak np. wina czy szampany
  • okoliczności – tradycyjnie, z okazji sukcesów, rocznic, narodzin oraz nowego roku pije się szampana. Ponadto, na uroczystościach związanych z małymi dziećmi nie podaje się mocnych alkoholi, a coraz częściej w ogóle z nich rezygnuje.
  • organizacja – trudno zdecydować się na alkohol o ciemnym kolorze, np. wino na przyjęciu typu koktajl, podczas którego się stoi i spaceruje; ryzyko zniszczenia podłóg i dywanów jest zbyt duże.
  • rodzaj imprezy – na spotkaniach czysto towarzyskich z reguły można pozwolić sobie na więcej i nie obowiązują na nich sztywne zasady. Spotkania służbowe i rodzinne wymagają większego zastanowienia

Do smaku

Na wybór alkoholu powinno także wpływać to, jakie jedzenie będzie spożywane podczas spotkania. Jak powszechnie wiadomo, rodzaj wina wybiera się pod rodzaj spożywanego mięsa. Do deserów i kaw pasują likiery i koniaki, a do tłustych potraw typu kiełbasy, burgery i golonki – różnego rodzaju piwa. Wybierając alkohol na imprezę nie warto przesadzać z jego ilością oraz pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, np badani alkomatem w razie wątpliwości odnośnie prowadzenia pojazdu lub podjęcia aktywności wymagającej skupienia uwagi i ostrożności. Przed wyborem odpowiedniego urządzenia pomiarowego dla siebie i bliskich warto zapoznać się z ich specyfikacją, o której więcej można dowiedzieć się tutaj- http://www.certen.com/.